polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.



Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Aktualności » :. DLA SZKÓŁ / DLA UCZNIÓW / DLA MŁODZIEŻY - OFERTA PROGRAMÓW! .:

BEZIMIENNI 1944-2024 - program dla szkół ponadpodstawowych

Szanowni Państwo,

 
Pragniemy zaproponować uczniom Państwa szkół spotkanie z historią prawdziwą oraz debatę, której podstawą będą wydarzenia związane z eksterminacja ludności cywilnej spędzanej na teren "dzielnicy policyjnej" podczas trwania Powstania Warszawskiego. 
 
Od sierpnia 1944 r. niemieccy okupanci mordowali cywilną ludność Warszawy w katowni Gestapo, na dziedzińcach obecnych ministerstw‐ wokół siedziby Gestapo a także pali ich ciała w istniejącym krematorium u zbiegu Al. Szucha i Alei Ujazdowskich w dawnej siedzibie przedwojennego Głównego Inspektoratu Sił Zbrojnych. W 1946 r. odkryto tam 5,5 tony prochów ludzkich, co świadczy o skali tej zbrodni. Ci "BEZIMIENNI" ludzie stali się symbolem jak oprawcy niemieccy traktowali ludność cywilną. 
 
Fakt ten, że w środku Warszawy było krematorium i palono tam ludzi, czyli precyzyjnie zaplanowano zbrodnię, jest wstrząsający. Dziś na wszystkich frontach toczących się wojen nadal ludność cywilna jest zakładnikiem i ofiarą. Ten fakt powinien budzić w nas refleksje i być ostrzeżeniem. Z przeszłości powinniśmy wyciągać wnioski a jednak nie potrafimy tego. Dlatego nadal jesteśmy BEZIMIENNYMI, którymi może posłużyć się wróg w dowolny dla niego sposób.
"Pamiętając o przeszłości" musimy edukować i pokazywać, czym jest brak wiedzy w aspekcie prowadzonej na naszych oczach nowoczesnej wojny.
 
CEL
Wsparcie edukacji historycznej z wykorzystaniem dziedzictwa miejsc pamięci dla kształtowania w młodzieży postawy patriotycznej i obywatelskiej.
 
MIEJSCE REALIZACJIA
Dawniejszy Areszt Śledczy przy Alei Szucha 25 dziś Mauzoleum Walki i Męczeństwa.
 
Program:
1. wstęp historyka o Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy Al. Szucha ze szczególnym zwróceniem uwagi na okres Powstania Warszawskiego i eksterminacji ludności cywilnej w tym miejscu,
2. oprowadzanie ‐ prezentacja śladów zbrodni ‐ przewodnik ‐ wolontariusz, napisy, wspomnienia, grypsy ‐aktor,
3. debata składająca się z postawionych młodzieży dwóch tez prowadzona przez moderatora specjalistę ds. bezpieczeństwa o sensie kształtowania w sobie postawy patriotycznej w obliczu toczącej się nowoczesnej wojny dezinformacyjnej i propagandowej,
4. wspólne wnioski z debaty będą zastanowieniem się uczestników nad osobistym stosunkiem szukania sensu kształtowania w sobie postawy patriotycznej‐ podsumowanie.
 
Zapraszamy do zgłoszeń na adres fundacjaart.reif@gmail.com 
 
warsztaty są bezpłatne i realizowane są przez 2 godz. dla dwóch klas. 
 
Pobierz informację
 
! Pobierz plik prezentacji w PPTX (plik został spakowany *.zip)
 
 
 
 
Program współfinansowany
 
      
 
 
Partner
Muzeum Niepodległości w Warszawie 
 
Realizuje 
Fundacja ART
 
 
 
« powrót|drukuj

.:: 6769 odwiedzin na stronie ::.