polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Aktualności » :. PROGRAMY ON-LINE! .:

„PAMIĘĆ OTWARTA NA JUTRO” - film adresowany do młodzieży ostatnich klas szkoły podstawowej

Szanowni Nauczyciele !

Film „PAMIĘĆ OTWARTA NA JUTRO”  jest adresowany do młodzieży ostatnich klas szkoły podstawowej. 
W programie z historii w klasach: VII  i  VIII  są lektury i tematy związane z II wojną światową.  Nasz film oraz prezentacja to materiał  rozszerzający podstawę programową oraz uzupełniający wiedzę związaną z historią miejsca szczególnego dla utrwalania pamięci oraz walki i męczeństwa wielu polskich patriotów – WIĘZIENIA PAWIAK.
 
 


Link do filmu: https://youtu.be/9-qXzqnzDus
 
Celem filmu jest przedstawienie ważnego miejsca pamięci świadczącego o historii II wojny światowej, a także przekazującego wiedzę o polityce okupacyjnej Niemców wobec ludności cywilnej Polski. 
 
Pawiak, to miejsce, o którego upamiętnienie walczyli byli więźniowie. Miejsce to zostało odgruzowane i dzięki staraniom środowisk kombatanckich powstało przy ul. Dzielnej 24/26 1965 roku Muzeum Więzienia Pawiak. Od tego czasu służy edukacji historycznej i patriotycznej. Jest jednym z najważniejszych POMNIKÓW HISTORII w Warszawie. Żadna informacja czy zdjęcie w podręczniku nie zastąpi żywej lekcji historii w miejscu autentycznym. Pamięć o miejscu i lekcja szacunku do historii jest bardzo ważna w procesie edukacji młodzieży. 
 
Pobierz prezentację
 
 
Tylko PAMIĘĆ żywa, zaangażowana emocjonalnie ma szansę być przekazana w sposób trwały następnym pokoleniom dlatego przy współfinansowaniu MKiDN oraz dzięki wsparciu Muzeum Niepodległości w Warszawie powstał  film „PAMIĘĆ OTWARTA NA JUTRO”.
 
Pragniemy zaangażować młodzież w poszerzenie wiedzy, o tym szczególny miejscu. Prawda o represjach niemieckiego okupanta wobec Polaków na Pawiaku jest w podręcznikach zbyt uboga. Przenieśmy PAMIĘĆ ŚWIATKÓW HISTORII na ich spadkobierców, czyli na nasze młode pokolenie Polaków. 
 
 
 
 
 
 
 
« powrót|drukuj

.:: 242671 odwiedzin na stronie ::.