polski english
Skip Navigation
 
Fundacja ART - powstała w 2008 roku z potrzeby serca i chęci poszerzenia działań edukacyjno- kulturalnych prowadzonych od kilkunastu lat przez grupę zapaleńców w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Niepodległości na Pawiaku, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Historycznym m. st. w Warszawie i wielu wspaniałych miejscach, gdzie czekano na nas i zapraszano nas na spotkania literackie, zajęcia dla dzieci i młodzieży, wykłady, festyny, koncerty, cykle przedstawień edukacyjnych.

W ten sposób nasze działania poszerzyły się o projekty prowadzone w Bibliotekach w Warszawie: Śródmieściu, Rembertowie, Bemowie, w Wesołej, Ochocie, Mokotowie, Włochach.

Dzięki naszym sponsorom przygo- towujemy specjalne przedstawienia, warsztaty i koncerty dla Domów Małego Dziecka, Świetlic Środowisko- wych, szpitali, szkól specjalnych.

Jesteśmy po to, aby przetrwała Pamięć, rozwijała się Demokracja i krzewiła Wiedza.



Fundacja Orange

MKDiN

MN

MNar

MTeatr

Muzeum Techniki i Przemyslu NOT

PMA

Muzeum Gazownictwa
Uczymy

Projekty

Podróż do wnętrza instrumentu – organy dzieło sztuki czy techniki?

„Podróż do wnętrza instrumentu – organy dzieło sztuki czy techniki?” -  program dla klas IV- VI szkół podstawowych

W powszechnej historii muzyki organy są zjawiskiem wyjątkowym. Dzieje budownictwa organowego sięgają pięciu tysięcy lat. Wówczas to w Chinach powstał instrument Cheng, zbudowany z bambusowych piszczałek, ale jeszcze bez klawiatury. W starożytnej Grecji zachowały się źródła przedstawiające tzw. organy wodne, z powodzeniem wykorzystywane podczas igrzysk i pokazów cyrkowych. Jak widać, historia króla instrumentów zaczynała swój bieg w oderwaniu od religii i liturgii, będąc wyłącznie instrumentem świeckim.

Celem projektu „Podróż do wnętrza instrumentu – organy dzieło sztuki czy techniki? ” jest przybliżenie:
1. historii budownictwa organmistrzowskiego,
2.twórczości organowej z uwzględnieniem różnic występujących w odmiennych kulturowo ośrodkach (Europy),
3. zasad fizyki towarzyszących temu wspaniałemu wynalazkowi,


Wejście do instrumentu, poznanie tajników jego konstrukcji i budowy, pozwoli uczestnikom spotkań poznać skomplikowane mechanizmy ukryte za płotem ustawionych piszczałek. Ukaże zdobycze techniki rozpoznane przez naszych przodków wiele wieków temu. A także przybliży warsztat pracy organisty, który zanim wydobędzie dźwięk, musi rozpoznać instrument (nie ma dwóch takich samych organów).


Gra na organach to  przygoda, w której tradycja łączy się ze współczesną techniką, w której to, co piękne, łączy się z tym co praktyczne i pożyteczne.

Jak wiele współczesnych rozwiązań technicznych wykorzystywanych w organach towarzyszy nam na co dzień? Trudno zliczyć.


„Podróż do wnętrza instrumentu – organy dzieło sztuki czy techniki” będzie programem łączącym historię z muzyką i techniką , będzie także koncertem prezentującym różne style gry.  Pokażemy, że król instrumentów ma ogromne nie tylko rozmiary ale i możliwości wydobywania zaskakujących dźwięków.

Przedstawimy dzieciom nie tylko najpiękniejsze utwory mistrzów muzyki artystycznej ale także utwory muzyki nowoczesnej tj. jak jazz czy metal Na organach zagranie każdej muzyki jest możliwe choć często o tym nie wiemy.

Do programu zaprosimy dzieci ze szkół podstawowych (IV-VI klasy).

Dla szkół program będzie bezpłatny.

Termin- wrzesień – grudzień 2011

Miejsce- Parafia Rzymskokatolicka Św. Barbary w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 51, spotkania będą odbywały się wewnątrz Kościoła.


Prosimy o zgłoszenia chęci udziału klas w programie mailem: fundacjaart.reif@gmail.com lub maria.reif@wp.pl  dodatkowe informacje pod numerem telefonu 607 139 310.

Z poważaniem
Maria Reif
Fundacja ART.

Projekt jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawę – Biuro Edukacji

Partnerem programu jest Parafia Św. Barbary w Warszawie
oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Organizatorem i autorem projektu jest Fundacja ART

 
 
« powrót|drukuj

.:: 189382 odwiedzin na stronie ::.